Historia
Artykuły
Rys historyczny
Korzenie Gminy Michałów są bardzo bogate bowiem ich historia sięga epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Świadczą o tym stanowiska archeologiczne z wyjątkowo cennym kompleksem osadnictwa. Pierwsze udokumentowane osady datują się z czasów kultury trzcinieckiej i łużyckiej.
Wykopaliska archeologiczne
Podczas badań powierzchniowych w roku 1972 na styku czterech miejscowości : Pawłowic, Tura Piasków oraz Bełku-Kwaskowa dokonano pierwszych odkryć archeologicznych. Obszar ten zajmuje zaledwie kilka km2 powierzchni, leży na południowo-wschodnim krańcu Płaskowyżu Jędrzejowskiego, przylegając do doliny Nidy w miejscu gdzie trasę nadzalewową tej rzeki rozcina niewielki, prawobrzeżny jej dopływ-Businka.
Osadnictwo pradziejowe
OSADNICTWO PRADZIEJOWE NA TERENIE GMINY MICHAŁÓW
KULTURA TRZCINIECKA (1700 – 1300 lat p.n.e)
Tegoroczne badania archeologiczne, towarzyszące realizacji budowy wodociągu gminnego, dostarczyły kolejnych świadectw intensywnego osadnictwa pradziejowego, jakie funkcjonowało w widłach Nidy, Mierzawy i Businki, już 3700 lat temu, czyli w epoce brązu.
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ NA TERENIE GMINY MICHAŁÓW
Druga wojna światowa ( 1939-1945) i okupacja hitlerowska zapisały szczególną kartę w dziejach naszego regionu. Położona w centrum kraju ziemia kielecka należała do znaczniejszych ośrodków konspiracji i ruchu oporu. Bój o niepodległość stał się udziałem żołnierzy Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Gwardii i Armii Ludowej oraz wielu mniejszych ugrupowań.